Interjú Fekete Annával az emberjogi napról

A nap végeztével elmondhatom, hogy több diákunk szeretett volna más előadásokon és beszélgetéseken is részt venni, de még többen jelezték azt, hogy a választható programok nagyon rövidek voltak. Ezek a visszajelzések azt jelzik számomra, hogy a gyerekek fontosnak találták ezt az iskolai programot, az emberi jogokról való beszélgetést – szakértők bevonásával. Különösen jó volt a visszajelzés Gerencsér Balázs alkotmányjogásszal és Oberfrank Ferenc bioetikussal tartott gondolatébresztő beszélgetésről. A vallási szabadság emberi jogi megjelenüléséről egy zsidó fiatal tartott előadást. A következő években jó lenne más vallások helyzetéről is beszélgetni. Sajnáljuk, hogy a roma fiatalok képviselője nem érkezett meg, mivel az etnikai kisebbség jogainak védelme alapvető emberi jogi kategória. A kábítószeres utógondozásról dr Csorba Józsefnek tehettek fel kérdéseket a diákok. Ez utóbbi téma azért illeszkedik a programok sorába, mert a betegekről való gondoskodás alapvető szolidaritási kérdés, és társadalmi hasznossága elvitathatatlan.

A negyedik órában levetített, az Európai Tanács által támogatott film legnagyobb tanulsága az volt, hogy más-más nemzetek fiataljai hogyan gondoskodnak és gondolkodnak a rászorultakról. Példaértékű lehet az a csend is, mely tapintható volt az emberjogi nap zárásakor.

Bujnóczki Ágnes